Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Album předků - Božena Fialová

31. března 2010 v 10:08 | Katie |  Tvoření
Moje čistecká babička byla zlatá. Pamatuju si, že zbožňovala nekonečné romantické seriály, pekla vynikající vdolky a buchty plněné tvarohem, mákem, šimlem nebo povidly. Byla hodná a přitom trvala na dodržování pravidel, nás vnoučata nerozmazlovala. Dokázala s každým po dobrém vyjít a u lidí byla velmi oblíbená.

Narodila se 15.11.1923 jako nemanželské dítě, její rodiče se vzali, když jí byl jeden rok a den. Ve vesnici patřila její rodina spíš k těm chudším, byla dcerou kočího a služebné. Nebyla jedináček, ale její mladší sestra Helenka zemřela v dětském věku a jiné sourozence neměla.

Zde je fotka, na které je babička jako dítě - má ten námořnický límec, je to to dítě stojící vpravo.

babičkafialová1


A ještě jedna fotka, babička jak mladé děvče:

babičkafialová2

Chodila do obecné školy, pak do měšťanky a nakonec 2 nebo 3 roky do rodinky, kde se naučila šít, takže poté nastoupila jako švadlena ke krejčímu Hovorkovi. Nebylo to ale její poslední zaměstnání, vyzkoušela si i práci asistentky (resp. zdravotní sestry) u lékaře ve Bělé pod Bezdězem a než se v roce 1947 vdala za mého dědu, pracovala ještě jako vedoucí a nákupčí závodní kuchyně bělských papíren. Po svatbě hospodařila s manželem a jeho rodiči, než přišel v roce 1953 vstup do družstva. V té době měla babička už dvě děti - prvorozenou dceru Marušku a syna Rudolfa.

V 60.letech si babička dodělávala maturitu na střední ekonomické škole v Hořovicích. Až do důchodového věku pak pracovala v JZD jako ekonomka. Ale ani pak nesložila ruce do klína - v důchodu pracovala jako vedoucí domu kultury v Čisté, zajišťovala program, jednala s agenturami herců i zpěváků a dařilo se jí zvát do naší malé vesnice opravdu hvězdy tehdejší doby. Ostatně organizátorský talent projevovala už předtím, když ještě za hlubokého socialismu zařizovala pro družstevníky zahraniční zájezdy a Čisťáci se tak mohli podívat třeba do Itálie, do Západního Německa nebo do Rakouska.

Když jsem se dědy ptala, jaká babička byla, odpověděl mi: Byla společenská, přátelská, nenafoukaná, ke všem milá, diplomatka, která uměla jednat s lidmi. Ráda si kupovala boty, ráda koukala na seriály a v mládí moc ráda četla. Nekoukala na korunu.

Děda také vzpomínal, jak jí na Kypru koupil látku na šaty. A přidal ještě historku - v době, kdy byla babička vedoucí závodní jídelny, vezli spolu s dědou hrnec zelí, havarovali a zelí skončilo babičce na hlavě.

Stránky, které jsem věnovala v albu babičce, jsou čtyři:

babičkafialováa

Na tého je babička jako mladá holka se svými rodiči a tetou (matčinou sestrou). Použila jsem papíry Fancy Pants, kytičky Prima, knoflíky a krajku z galanterie a pak také razítko od firmy Glitz Clear. S výsledkem jsem moc spokojená.

babičkafialováb

I na téhle stránce, věnované babiččinu dětství a mládí jsem použila papír Fancy Pants (ten druhý hnědý nevím, výrobce si nepamatuju), kytičky Prima, krajku, brads jsou moje oblíbené měděné od American Craft, tuším a ten jeden velký barevný je od Basic Grey. Pak razítka - již zmíněné puntíky od Glitz Clear a motýl od Inkadinkado. Toho jsem ještě ozdobila korunkou :-)

Na další stránce je babiččin portrét:

babičkafialovác

Použitý materiál viz výše, brads jsou tentonkát od Bo Bunny. Kytička je vlastnoruční výroba, dělaná k maratonské podmínce.

A nakonec ještě poslední stránka:

babičkafialovád

Papíry Fancy Pants, brads Bo Bunny, jinak naskenované sokolské průkazky a naskenovaná průkazka na autobus. Na té žákovské průkazce na autobus je ve skutečnosti stejná fotka, ale tato je normálně vyvolaná a nalepená na původní naskenovanou.

Babička zemřela  22.7.1994, po delším boji s rakovinou žaludku. Doteď nám všem chybí její milá povaha a vdolky, co se rozplývají na jazyku...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BenyV BenyV | E-mail | 16. ledna 2017 v 21:53 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama