Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Album předků - Fialovi

16. března 2010 v 20:59 | Katie |  Tvoření
Dnes přeskočím a namísto o babičce nebo dědovi Prusíkových, rodičích mé maminky, budu psát o předcích mého táty. Ono o babičce i dědovi je to už na dlouho, o nich už toho vím docela dost, takže zpracování dat o jejich životě bude trvat déle :-)

Můj táta pochází z malé vesničky Čistá u Mladé Boleslavi. Usadil se zde jeho dědeček, otec tátova táty. A ten sem přišel z Dymokur (okres Nymburk). (Je legrační, že můj kolega v práci pochází rovněž z Dymokur, ovšem on z rodiny nefalšovaného hraběte Czernina, zatímco moji předkové byli prostého původu).

Děd mého dědy Václav Fiala byl truhlářem, jako jeho otec (rovněž Václav). Děda mi vyprávěl, že jeho děda vyráběl mimo jiné i rámy oken na Turnovském vlakovém nádraží. Dědův tatínek už ovšem truhlařinu nedělal, měli s dědovou maminkou hospodářství - pole, les, krávy, prasata, drůbež a koně na práci, a k tomu k ruce čeledína a děvečku a kočího.

Dědův tatínek se narodil 11.10.1893 a pocházel z pěti sourozenců. Bratr Robert zemřel mladý, pravděpodobně na tuberkulózu, stejně tak jako sestra Božena. Druhá sestra Marie se dožila nejen dospělosti, ale i několika manželů a dětí. A bratr Karel... bratr Karel bojoval v 1.světové válce na ruské frontě. Přidal se k legionářům a zanedlouho poté padl v boji. Jeho rodčům přišel jen krátký lístek psaný tužkou, že je pohřben na levém břehu Volhy.

To byl on ve vojenském:

karel fiala
A zde je ten lístek:
zpráva


Dědův tatínek měl ostatně také namále. I on byl na ruské frontě a tam ho přejel kanon. Byl tak těžce zraněn, že ho dali zemřít do márnice. Naštěstí si jeden důstojník všiml, že úplně mrtvý ještě není a nechal ho ošetřit. Asi tušíte, jak to dopadlo, dědův tatínek přežil, vrátil se domů a zplodil syna, mého dědu. Jak málo asi stačilo a já bych nebyla na světě...


Můj praděda psal domů a některé z jeho lístků jsou ještě schované v šuplíku - tento je adresovaný švagrovi, manželovi sestry Marie:


pohled
V zápisech zastupitelstva obce Čistá jsem o dědovi našla pár zmínek, nebyl sice nijak politicky aktivní ani se nepodílel na chodu obce, ale je zde zmínka např. o tom, že zde v 30.letech dostal domovské právo. Po 2.světové válce dál hospodařil na svém hospodářství, než ho "dobrovolně" odevzdal družstvu. Pak ještě chvíli pracoval v zemědělství, ale brzy nato už odešel do důchodu. Zemřel 9.8.1970 na mozkovou příhodu.
Na jeho stránku jsem zpracovala jeho fotografii jako vojáka, kterou měl i na honitebním průkazu. Ten je oskenovaný vložen pod fotkou.

fiala
Jinak jsem použila papíry ze sady Hudson Valley (7 Gypsies), knoflíky a brads a hodinkové razítko od Inkadinkado, moje oblíbené a na tyto stránky jako dělané.
O prababičce toho moc nevím, Jmenovala se Marie Fialová - rozená Vávrová. Pocházela z Malého Ptýrova, její otec Josef Vávra zde dělal starostu a kromě toho měl hospodářství. Děda si vzpomíná, že choval včely. Zde je jeho stránka, udělaná dle sketche na fóru boitascrap.


vávra
Použila jsem papír Fancy Pants (konkrétněji si nepamatuju), Basic Grey a Rayher (aspoň myslím) a dozdobila knoflíky a stuhou z galanterie.
Dědova maminka měla dva sourozence - sestru Annu a bratra Josefa. Narodila se v roce 1893 a do kolektivizace s manželem hospodařili na svém, potom krátce pracovala v družstvu, ale začátkem 50.let zemřela.

fialová
Použila jsem stejné papíry jako u jejího manžela, tedy Hudson Valley od 7 Gypsies, a navíc kytičky hortenzie od Primy. Kompozice není moje, je to sketch z fóra Boitascrap.
A nakonec ještě jedna z mých nejoblíbenějších a myslím že i nejpovedenějších stránek tohoto alba - prababička s pradědou spolu:

fialovi
Stránka je dělaná jako lift stránky Kelly Goree, použité kytičky jsou jednak z raznice, jednak od Primy. A podkladový papír byl krémový, tak hezky se mi povedl ušpinit ťupkáním razítkovacím polštářkem Timeless sepia od Marvy Uchida.
...a vlastně to konec ještě není, ještě zde mám jednu stránku:

vávrová
Měla by na ní být dědova prababička, která se dožila 92 let. Vzhledem k tomu, že dle dědových vzpomínek bydlela v Ptýrově, zřejmě se jedná o maminku dědova dědy Vávry, ale to si budu muset přesněji nalézt v archivu, protože její jméno si děda už nepamatuje :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 laska-na-alii laska-na-alii | Web | 16. března 2010 v 21:08 | Reagovat

Ahojky, nechceš se kouknout na můj blog a třeba i hodit koment? byla bych moc ráda ...))

2 isobelka isobelka | Web | 21. března 2010 v 0:59 | Reagovat

Katie, je to úžasný, doufám, že na srazík vezmeš toto album zase, ráda si ho opět prohlédnu.

3 Gabreta Gabreta | Web | 21. března 2010 v 22:18 | Reagovat

Úchvatné stránky a úchvatná rodinná kronika!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama