Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Album předků - Růžena a Karel Činkovi

12. března 2010 v 0:38 | Katie |  Tvoření
Svou prababičku i pradědu Činkovi si velmi dobře pamatuju. Jak by také ne, když mě jako malou hodně často hlídali. Babička měla dlouhé prošedivělé vlasy stažené do drdůlku a chodila s hůlkou, děda pil teplé pivo, které si ohříval v kastůlku na uhlákových kamnech. Pamatuju si, jak to vypadalo u nich v domě i na zahradě, a to je co říct, protože ze svého dětství si pamatuju pramálo. Možná tedy spíše místa a lidi, než to, co se událo.

Praděda se narodil 27.5.1901 v rodině výměnkáře Josefa Činky, jeho maminka se jmenovala Anna Činková, rozená Hradiská. Pocházel z 11 sourozenců a byli prý tak chudí, že se chodili v zimě klouzat na led bosi. Pracoval jako tovární dělník ve Valše - papírnách v Bělé pod Bezdězem, v době krize ve 30.letech přišel o práci a rodina manželky mu nabídla, aby s nimi hospodařil. Tak se z něho stal rolník - po válce a kolektivizaci pracoval v JZD jako krmič a posléze jako hlídač. V dospělosti ho kopla kobyla do hlavy - měl rozbitou lebku resp. čelisti. Operovali ho na Kostečkově klinice v Praze a potom musel nosit helmu. Ve stáří pak utrpěl další vážný úraz - zlomeninu nohy, která mu špatně srostla, takže měl jednu nohu výrazně kratší. Zemřel 1.3.1985. Fotografii z jeho dětství nemám, jen několik z dospělosti.

A tady je stránka s dědou:

Je dělaná podle nějakého sketche, bohužel nevím přesně, od koho, asi od Becky Fleck. Modrý papír je z kolekce Vita Bella od Little Yellow Bicycle, ten s hnědými ornamenty je tuším od Melissy Frances.


Prababička byla naopak jedináček. Narodila se 18.8.1908 v rodině obchodníka Antonína Kysely, matka byla v domácnosti. Dle křestního listu se narodila z manželského lože a kaplan Josef Fukárek ji pokřtil jako Růženu Alžbětu Kyselovou. Po obecné a měšťanské škole studovala ještě dva roky školu obchodní. Babička měla od dětství zdravotní problémy - dysplasii kyčelního kloubu a v dospělosti pak prodělala rakovinu štítné žlázy. Operovali jí ve Vinohradské nemocnici v Praze, pak docházela na ozařování a dočasně kvůli tomu nemohla mluvit. Pracovala v Tibě v kanceláři a pak s manželem hospodařili na skromném hospodářství jejího děda Antonína Koliáše. Ani ji neminula po kolektivizaci práce v zemědělském družstvu. Zemřela necelý měsíc po svém manželovi, 30.3.1985. Mám moc ráda dvě prababiččiny fotografie z jejího dětství. Na jedné stojí u židle a tváří se nesmírně smutně. I na druhé, portrétní se tváří smutně, a na šatech má bílou růži.


Stránky s prababičkou jsem si udělala dvě:Na obou jsem použila papíry od We Are Memory Keepers, kytičky z Baumaxu a stuhu z galanterie. Ptáčka na horní stránce jsem dostala od scrapkolegyně Iti, jen jsem si ho potiskla notovým razítkem. A červené (nalepovací) kamínky jsou z Preciosy, také dárek :-)


Mám také ráda svatební fotografii svých praprarodičů, takže jsem si dala záležet, aby na stránce vynikla.


Stránka je dělaná podle sketche z 52 weeks 52 sketches, použila jsem modrý papír Bella Vita od Little Yellow Bicycle a papír od Chatterbox, kytičky od Primy, stuhu z galanterie a knoflíky, z nichž většinu jsem našla v babiččině šití, včetně toho bílého na povlaky. Je to jedna z mých nejoblíbenějších stránek v tomto albu.

Mám ještě další fotografie babičky a dědy spolu, třeba tuhle, kterou plánuji dát mezi stránky:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 15. března 2010 v 12:23 | Reagovat

Ta fotka s prababičkou v bílých šatech je nádherná...A tvoje stránky tak krásně staromódní, tak krásně pasujou k těm úžasným starým fotkám. Závidím ti( v dobrém), že máš tolik fotek předků, to bych tedy taky dohromady nedala.

2 Lyrik Lyrik | Web | 18. července 2017 v 15:41 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone5. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama