Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Diktát a postupný diktát

7. května 2010 v 14:55 | Katie |  Tvoření
Na scrapbook.cz se stále něco děje. Když odhlédnu od celoroční týmové soutěže, pravidelnými akcemi je měsíční challenge, diktát a od ledna také sketch. Kromě toho se nepravidelně vyhlašuje i nějaká jiná akcička, naposledy postupný diktát, který si vzala na starosti Keta.

Co se týká diktátů, mám je ráda a musím se pochlubit, že úplně první diktát jsem iniciovala a zadávala já a to před dvěma lety. Účast nebyla příliš velká, holky nevěděly, jak do toho, ale diktát se ujal a momentálně už probíhá 25.kolo (kdy zadávání shodou okolností vyšlo také na mě).  Předlohou k historicky prvnímu diktátu byla tato stránka od Patty Lennon:

originál

Já jsem de facto dělala lift, nikoli diktát, protože jsem předem věděla, jak originál vypadá. Moje stránka:

školka


I s mou stránkou bylo stránek dle tohoto diktátu celkem osm. K prohlédnutí jsou zde: http://scrapbook.cz/galerie/thumbnails.php?album=389

Po mě zadávala diktát tuším Aktijka, která poslala svou stránku jako první.

Ze začátku jsem se snažila si zadání diktátu kreslit, ale záhy jsem přešla k tomu, že si diktátovou stránku místo kreslení sestavím na pc, v programu Microsoft powerpoint.  Má to obrovské výhody - rozměry papírů i jejich umístění na podkladu lze zadat přesně, můžu si volit jaké chci barvy a i je dodatečně měnit, můžu si do schématu vložit i fotku, kterou zamýšlím zpracovat a podle ní si  upravit detaily.  Pravda, když je třeba v zadání vlnovka nebo obloučky, tak to mi pc neudělá, ale stejně si celý vyhotovený diktát vytisknu a dopisuju si ručně rozměry a vzdálenosti, popř. si zakreslím nepravidelné tvary, třeba i ty vlnovky, šití apod. Takhle vypadal poslední nákres, jedná se o diktát, který zadávala Ola:

diktát

Udělala jsem podle něho hned dvě stránky, protože tou první jsem se dost odchýlila od zadání:

kolo

S touhle stránkou jsem moc spokojená, vyhovovaly mi papíry (oranžový je Basic Grey, zelený Fancy Pants) i  vyznění stránky, kolo jsem sama dělala z papíru a drátku. Značky jsem si našla na internetu a vytiskla na tvrdší papír, jen jsem k nim ještě dodělala držáky.

No a druhá stránka je tato:

pohár

Fialovou moc nemusím a navíc jsem dost bojovala s výběrem fotek, ale ve finále jsem taky docela spokojená. Podkladová čtvrtka je DCWV, mírně ošmirglovaná, puntíkovaný papír je téže značky.

Z toho, co už jsem napsala, je jasné, že diktát je vlastně tvorba stránky podle písemného zadání, které může vypadat třeba takto - připravíme si jednu fotku 10x15 na výšku, podkladový papír, vzorovaný papír A o velikosti ..., jednobarevný papír B o velikosti..., stuhu v délce..., papír A umístíme x cm od pravého horního okraje a y cm od levého okraje,......blablabla atd atd.

Postupný diktát

Oproti diktátu, kdy je dopředu známo celé zadání, u postupného diktátu se každý den zveřejní jen část postupu a jen tato část by se měla udělat, dopředu se tedy neví, jak by měla celá stránka vypadat.

Postupný diktát poprvé zadávala Gabreta a já si podle jejího popisu udělala titulní stránku do svatebního alba.

Bez mučení se přiznám, že ze čtyř postupných diktátů, které se již uskutečnily, jsem absolvovala jen tři a všechny jsem dělala ne postupně, ale najednou, prostě jsem počkala na konec zadání a pak stránku udělala. I na srazu v Havlíčkově Brodě, kde jsem postupný diktát dělaly "naživo" jsem oproti svému zvyku nic nelepila a až když jsem věděla celé zadání, začala jsem lepit.

Tentokrát jsem se ale rozhodla, že budu postupovat opravdu tak, jak se má. Dlouho jsem nevěděla, jakou fotku mám zpracovávat, protože pokyn zněl jedna fotka na výšku s tím, že na stránce bude jen nadpis, nikoli journaling - a když už jsem našla pouze jednu stránku, kterou bych na stránku dala, zase jsem k tomu nějaký textík potřebovala, takže nakonec po dlouhém uvažování padla moje volba  na nepříliš povedenou fotku z vánoc 2008. Nechala jsem si ji vyvolat černobíle, protože barevná by se použít nedala vůbec. A hned jsem si řekla, že bych si k ní mohla udělat i protistranu ze stejně nepovedených vánočních fotek z téhož roku :-)

Stránka dle postupného diktátu:vanoce2

Protistrana:

vanoce1


A obě stránky najednou:

vanoce

Barvy na všech fotkách jsou zkreslené, není to ani jasně červená, ani nafialovělá, ale něco mezi tím. Vzorované papíry jsou Basic Grey, ze sady Eskomi kisses.

Originál, který Keta vybrala, je od francouzské scrapařky Genmanou a spolu s ostatními stránkami, které holky podle něho vytvořily, jsou k prohlédnutí zde:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabreta Gabreta | Web | 11. května 2010 v 0:46 | Reagovat

To je hezké čtení, Katynko, hezky jsem si zavzpomínala...i na ten první diktát, který jsem dle tvého diktování dělala. Stránka byla z golfu a ač na mě byla moc geometrická a málo zdobená, měla úspěch. Byla to jiná zkušenost, něco, co bych asi jinak sama nedělala. Líbilo se mi to a líbí dodnes. Taky mám ráda všelijaké akcičky, jen tak pro zábavu :-)
Jo a ta tvoje "taneční fialová" se mi líbí moc, má krásnou slavnostní atmosféru, pohyb a vzruch.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama