Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Červen 2010

Velké přípravy

24. června 2010 v 21:25 | Katie |  O dětech a rodině
Nerada oslavuji své narozeniny nebo svátek. Nerada přijímám gratulace a také nerada někomu gratuluji, protože nikdy nevím, co mám říct a potí se mi ruce....

Ale ráda organizuji oslavu narozenin pro Lucinku.

Když jí byly dva roky, jen jsem pozvala její a naše kamarády, my dospělí jsme si povídali a jedli a děti řádili v bazénu, na houpadle, nebo jen tak...

oslava2a


oslava2b

Když byly Lucince tři roky, dala jsem si s přípravou oslavy více práce. Kamarádi a kamarádky měli přijít jako princezny a princové. Lucince jsem udělala z papíru korunku a připravila nějaké hry. Děti hledaly po zahradě poschovávané barevné papírové ťápoty, na kterých byly napsané různé úkoly a ty pak musely splnit. Byly jednoduché, třeba říct básničku, předvést nějaké zvíře, udělat pár dřepů... Potom si hrály s barevnými víčky od pet lahví, z nichž skládaly různé obrázky, bublaly bublifukem a nakonec shlédly loutkové divadlo, které jsem jim zahrála s vlastnoručně vyrobenými loutkami a kulisami. Co to bylo za kus si už nepamatuju :-), ale vím, že uprostřed představení začal můj milovaný manžel vyřvávat, že jsou hotové buřty, aby šly děti jíst. Mohl mě vzít čert - ale představení jsem dohrála a děti vydržely až do konce :-)

oslava3a


oslava3b


Další rok, to byly Lucce čtyři, byla oslava na téma Indiáni. Lucinku jsem pomalovala válečnými barvami, upravila jsem jí jedny šatičky do indiánského stylu a přichystala program. Pro všechny účastníky jsem na papír vytiskla obrázek - pro kluky indiána, pro holky indiánku. Ten si měli vybarvit a pojmenovat a pak plnili úkoly (házení míčkem na plechovky, běh přes překážky, apod...) a dostávali za ně papírová pera, která lepili svému indiánovi na čelenku. Nechybělo ani loutkové divadlo, hra O domečku zámečku.

oslava4a


oslava4b


Páté narozeniny jsem pojala velkoryse. Téma bylo Možná přijde i kouzelník a kromě kouzelníka, který opravdu přišel (a byl skvělý!), se sešlo asi 20 dětí (vlastní nepočítám :-) ) plus rodiče a domácí. Na zahradě se to hemžilo kouzelníky a čarodějnicemi, které musely například lovit bonbony z mísy plné krve, kostí a pavouků nebo kolegyni z perníkové chaloupky očesat střechu. Nechyběl ani sešitek s čarodějnickou básničkou a říkankou na schovku, bludištěm a úkoly pro děti. A nechybělo ani loutkové divadlo - tentokrát jsem použila loutky kupované a na programu byla tématicky Perníková chaloupka.

oslava5a


oslva5b


I na šestých narozeninách jsem si dala záležet a "vyřádila" jsem se. Příprava začala výrobou cca 16 pozvánek pro děti, pokračovala šitím klaunských kalhot, výrobou motýlků na krk, muppeta - klauna, nakupováním rekvizit (houkačka, foťák na vodu, barvy na obličej,...), zamlouvením kýty a koně. Ano, koně, nejdříve jsem sice chtěla pozvat klauna, neboť téma bylo Cirkus, ale zdálo se mi to drahé a tak jsem se v klauna přeměnila já a jako atrakci jsme obstarali koníčka, který děti vozil. Týden před oslavou jsem chodila spát hluboko po půlnoci, protože jsem ještě dokreslovala poplatené pohádky a došívala zmíněného muppeťáka. Ale vyplatilo se, zábavu si užily nejen děti, které tradičně dostaly sešitek s úkoly a další úkoly plnily na zahradě, ale i dospělí, které uvítal klaun s hlasitou houkačkou a hned na úvod je "vyfotil" stříkacím fotoaparátem.

oslava6a


oslava6b


...Poslední srpnovou neděli bude oslava 7.narozenin mojí berušky. A já už pomalu ale jistě začínám s přípravami - pro začátek to bude výroba cca20 pozvánek se zvířátky, protože letos to bude o nich.

oslava7

Už mám i rybu a žabku :-)

Celoroční týmová soutěž

19. června 2010 v 8:37 | Katie |  Tvoření
Celoroční týmová soutěž, zkráceně cts - to je to, čím momentálně žiju. Cts by mělo být motivací k tvorbě aspoň jedné scrapbookové stránky týdně, ovšem čím více stránek, tím lépe. Systém soutěže je jednoduchý - každá stránka, kterou soutěžící vytvoří, je bodována. Pokud je to stránka do nějaké akce, kterých probíhá na scrapbook. cz více, dostává navíc ještě bonusové body. Každý týden zadává jeden tým jednu jednoduchou podmínku, a kdo vytvoří stránku s touto podmínkou, dostává dvojnásobný počet bodů. Body se koncem týdne sčítají, aby každý věděl, jak si stojí on sám i jeho tým. Pokud všichni členové jednoho týmu stihli udělat podmínkovou stránku, dostává jejich tým také bonus.

Tato soutěž nebyla můj nápad, protože podobné soutěže týmů probíhají na zahraničních scrapbookových komunitách už delší dobu (já to konktétně okoukala na UKSrappers), ale je pravda, že jsem to byla já, kdo podobnou soutěž navrhl realizovat i u nás a nakonec jsem se ujala i organizace a soupisu pravidel.

Holky se do soutěže hlásily koncem loňského roku a protože nevěděly přesně, co od toho mají očekávat, byly některé opatrné. Nakonec se přihlásilo 24 dušiček, kterým Gabreta přidělila přezdívky a já je rozlosovala do čtyř družstev. Pak Gabreta rozkryla identitu všech soutěžících a ty se spolu mohly začít domlouvat na jménu svého týmu. První tým si zvolil název "Bludičky", druhý tým se jmenuje "Los Scrapos", třetí tým jsou "Fotozdobky" a čtvrtý tým "Kvítka nevídaná".  Ještě před začátkem soutěže si každý tým draftoval jednu další scrapařku, takže všechny týmy mají shodně sedm členek. 

V lednu byly všechny natěšené a stránky přibývaly závratným tempem. Po vyvěšení měsíčních výsledků se strhla vášnivá debata ohledně možné úpravy bodování, protože jeden z týmů byl o něco slabší než ostatní tři. K úpravě bodů nakonec došlo. Ještě v únoru byla rychlost některých účastnic ohromující, ke konci února už začaly síly a prvotní nadšení trochu docházet a počet stránek, resp. bodů, se ustálil na cca 150 - 250 b. pro tým týdně (s příchodem letního počasí spíše těch 150 než 250 :-) )

Další debata se strhla, když jedna z účastnic vyvěsila přes 300 přáníček, za které by dostala 1.200 b., což bylo několikanásobně víc, než za týden dostane celý tým. Takže došlo k další úpravě pravidel, nyní se bodují jen stránky do alb, minialba a kalendářové stránky.

Z debat kolem bodů, které se místy zvrhly v tahanice jsem byla, nezastírám, dost smutná a přešlá, ale pevně doufám, že už je to minulost, která neovlivnila naše vztahy (a to přesto, že v našem miniscrapsvětě existují různé "frakce" - ale ty já chápu tak, že členové frakcí spolu udržují bližší kontakty, dělají společné akce a podporují se,  než aby brojily proti ostatním  frakcím).

Já sama jsem si dala závazek mít každý týden alespoň 50 b., což znamená udělat 3-4 stránky. Zatím se mi to daří, i když jsem od května nastoupila na půl úvazku do práce. Ale občas stíhám jen s vyplazeným jazykem :-) A až pojedeme za nedlouho na dovolenou, bude po závazku :-) Důležitější než body (které jsou pro mě jen vnější motivací) jsou ale samozřejmě stránky a skutečnost, že díky cts mám rodinná alba za rok 2008 a 2009 více než z poloviny hotová a utěšeně mi přibývají i stránky do alb dětí.

Některé podmínky jsou navíc dost zajímavé, takže nutí člověka zkusit něco, co jinak až tak moc často nedělá. Podmínka ruční nadpis třeba dala vzniknout stránce z Lucinčina zápisu do školy, díky jedné z prvních podmínek použít něco od jiné scrapařky jsem konečně udělala svým dětem stránky s jejich jmény.

zapis
honza


luci


maty
Za nadpis - jména moc děkuji Astarte, která mi je dělala v rámci SWAPu.

Jsem moc ráda, že do téhle roční akce se mnou holky šly a zatím vytrvaly.