Doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší

Učím se péct

17. ledna 2011 v 19:41 | Katie |  Tvoření
Na sladké jsem nikdy nebyla. Dorty jsem od mala odmítala jíst, šlehačka mi nic neříkala, ve jménech zákusků jsem tápala natolik, že jsem nerozeznala indiána od špičky a větrník od věnečku. Pohled na kremroli ve mě vyvolával (a vyvolává dodnes) nevolnost. Na milost jsem brala jen koláče a buchty made in maminka nebo babička. Ale musely být bez krému. Není tedy asi divu, že s takovým přístupem k moučníkům jsem se ani nikdy nepokusila je vyrobit.

Moje dosavadní pečení se omezilo na jeden pokus o upečení Frankfurtského věnce podle kuchařky u příležitosti mého odchodu z prvního zaměstnání (nepovedené těsto se mé mamince naštěstí podařilo napravit fénem) a pak na pár buchet (jogurtovník, makovník, vídeňský dort) upečených z koupeného polotovaru.

Ale! Nevím už jak a kdy, jsem narazila na stránky určené vášnivým pekařkám - cukrářkám, které se na nich kromě jiného chlubí svými nádhernými výtvory. Když jsem viděla dort - závoďák Mc Queen, dort - dinosaura nebo dort s celou zoologickou zahradou, nevěřila jsem vlastním očím a zatoužila jsem něco takového taky zkusit. Nešlo mi tedy ani tak o vnitřek, jako o vnějšek. 

Napoprvé jsem se moc neodvázala, na dort upečený z koupeného připraveného prášku (vídeňský dort) jsem prostě jen napatlala čokoládovou polevu a z koupeného marcipánu jsem vymodelovala pavouka. Krémem jsem se nezdržovala, dovnitř jsem jen mázla marmeládu.  Byl to dort k Lucinčiným 5.narozeninám na téma Možná přijde i kouzelník, a k tématu kouzelníci a čarodějové pavouci patří.

oslva5b

I další dort jsem vyrobila společně s Vitanou. Tentokrát jsem se pustila do odvážnějšího projektu, do projektu Spiderman. Na již zmíněných dortových stránkách jsem si našla několik spidermanovských dortů a podle nich tvořila ten svůj.  Korpus byl bez problémů, starý známý vídeňák, ovšem s potahovací hmotou už to tak jednoduché nebylo. Po prostudování několika receptů a doporučení jsem se rozhodla pro výrobu hmoty z bonbonů marshmallow. Naštěstí jsem prozřela brzy a hmotu vyhodila dřív, než jsem ulepila celou kuchyň. Tahle to odnesla jen miska, vařečka, moje ruce a část linky. Náhradním řešením byla hmota ze salka, která se kupodivu nakonec povedla a já tak mohla krátce po půlnoci dokončit své dílo.

spiderman

Sebekriticky musím říct, že s výsledkem jsem nebyla moc spokojená, ale Honzík, který slavil své 3.narozeniny byl nadšený a ostatní ten lepkavý potah dortu taky nějak skousli :-)

Na víc jak rok a půl jsem si dala s pečením pauzu, ale když se blížila Lucinčina oslava 7.narozenin, odhodlala jsem se znovu k činu. Objednala jsem si profesionální potahovku White Icing (barvy jsem měla ještě od spidermana) a jala se listovat dortovou inspirací. Do oka mi padl dort - beruška. Protože jsem se styděla dělat korpus zase z kupované krabice, svěřila jsem se asi 14 dní před oslavou své kamarádce a její kamarádka mi dala recept na těsto, které se prý vždycky povede. To bylo to povzbuzení, které jsem potřebovala! Když jsem pak při brouzdání recepty na krém objevila zázrak jménem hrk hrk krém, měla jsem úplně vyhráno. Těsto se za odborného dohledu mé babičky opravdu povedlo a to obě jeho barevné verze. Na výrobu hrk hrk krému koukala babička jako jelen (ostatně jeho cca pětiminutová příprava řišla jako sci-fi i mě), nicméně výsledek byl výtečný a chutnal dokonce i mě, zarputilé antikrémařce. Nejdelší dobu mi tak nakonec zabralo barvení potahovky (červená stále nechtěla být červenou a černá se rozhodla zelenat) a samo vytváření konečné podoby dortíku. Beruška je v podstatě kopií dortu, který jsem našla na stránkách Dorty od mamy, jen trochu zjednodušená.

beruška

Mile mě překvapilo, že pozvaní nezasvěcení se mě ptali, kde jsem ten krásný dort objednávala a pak jsem se skoro rozplynula, když chválu vizuelního dojmu z dortu vystřídala i chvála dortu z hlediska chuti.

Začala jsem si brousit zuby na další dort, dinosaura. A protože Matýsek za nějaké dva měsíce slavil 3.narozeniny, chopila jsem se příležitosti. Co se týká korpusu, zůstala jsem u těsta, co se vždycky povede, krém jsem dle receptu mírně pozměnila ze světlého mandarinkového na tmavý broskvový (také dobrý, ale mandarinkový vede). Kupodivu zdobení nebylo tak časově náročné jako beruška (hlavně díky lepšímu chytání barev na potahovku), největším oříškem bylo vytvarovat dort do správného tvaru. Ale i to se troufám si říct vcelku povedlo a tady je výsledek:

dinosaurus

Opět jsem se inspirovala dortíky v galerii Dorty od mamy.

Zatím posledním pokusem, ke kterému foto dodám později, byl dort u příležitosti Honzíkových 5.narozenin. Byl to dort - pirátský ostrov, který prověřil mou (ne)schopnost modelovat figurky. Piráta jsem zvládla jen jednoho a spíš vypadal jako homeless, ale děti naštěstí nejsou tak kritické a tak se jim dort líbil. Jeden z "malých pirátů", který u nás na oslavě byl, se šel dokonce maminky zeptat, jestli by si mohl vzít ještě vodu z dortu, což jeho maminku i mě poněkud zmátlo, než jsme pochopily, že myslí modrou potahovku (moře).

Za 14 dní má můj tatínek oslavu 60.narozenin, pořádá velkou oslavu pro pozvaných 75 lidí. A já už vím, čím ho překvapím - mám vyhlédnutý dort ve tvaru ženského torza, trochu vyzývavý, nicméně ne vulgární. Snad se mi povede, už mi z internetového obchůdku dorazila i nová zázračná potahovací hmota smartflex, se kterou to prý jde samo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KETA KETA | Web | 18. ledna 2011 v 17:30 | Reagovat

bezmezně obdivuji a kája taky. taky mívá postavičkový, ale nechávám to na profících. určitě by skončil v koši, protože na tohle já nemám trpělivost. jsi borec

2 catja catja | Web | 19. ledna 2011 v 0:24 | Reagovat

To je teda krásný popis (hlavně mě pobavil hrk hrk krém :-D  ) a ty fotky! Dorty jsou čím dál lepší!

3 Gabreta Gabreta | Web | 1. února 2011 v 21:59 | Reagovat

Tyjo, koukám a nevěřím vlastním očím :-O Ty musíš mít časostroj!!! nechápu, kde bereš čas a energii :-O Dorty jsou úchvatné ( i ten prsatý cos ho předvedla v galerii ;-)- ten je dokonalý! ) a tak si slibuju, že se taky o nějaký pokusím. Máťovi by se rozhodně líbil, jen nevím, jestli pirátský, dinosauří, legový, školní ?...:-)

4 Martina Martina | Web | 18. února 2011 v 19:16 | Reagovat

Ten dort je super, opravdu smekám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama